Trend opiewający w zdrową żywność staje się coraz bardziej popularny. Jest to pokłosie działań dietetyków, specjalistów, lekarzy oraz szefów kuchni. Zdrowy tryb życia nieodłącznie wiąże się ze sztuką kulinarną, a sztandarowym przykładem jest stosowanie w niej zdrowych ryb.
Łosoś
Łosoś uchodzi za jedną z najbardziej tłustych ryb, dzięki czemu dostarcza naszemu organizmowi ważne kwasy omega 3 oraz omega 6. Ponadto przyczynia się do podwyższenia dobrej frakcji cholesterolu. Łosoś dzięki szeregowi cennych właściwości wpływa pozytywnie na pracę tarczycy oraz działa łagodząco na bóle stawów. Ważnym walorem tytułowej ryby jest także wspomaganie pracy serca oraz układu krwionośnego. Stosując łososia w codziennym menu ograniczamy ryzyko związane z arytmią serca, a nawet jego zawałem.
Pstrąg
W opinii mistrzów sztuki kulinarnej pstrąg uchodzi za jedną z najbardziej smacznych ryb. W opinii dietetyków z kolei jest to źródło wielu cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz układ zdrowotny. Pstrąg jako ryba słodkowodna należy do rodzaju ryb chudych, jednak pośród gatunków żyjących w wodach słodkich jest to ryba zawierająca najwyższą ilość dobroczynnych kwasów tłuszczowych nienasyconych. Pstrąg jest ponadto liderem jeśli chodzi o zawartość białka.
Tuńczyk
Charakterystyka tuńczyka powoduje, iż najczęściej ląduje on na naszych stołach jako dodatek do kanapek i sałatek. Trudno się temu dziwić, bowiem w tej formie jest wyjątkowo smaczny. Walorem obecności tuńczyka na naszych stołach są także cenne właściwości zdrowotne. Tuńczyk posiada ważny potas, który reguluje ciśnienie tętnicze, a także niacynę poprawiającą poziom zawartości pozytywnej frakcji cholesterolu. Warto odnotować także dużą ilość witaminy B12 oraz D, które dbają o kondycję układu kostnego. Ze względu na cenne właściwości tuńczyk jest nieodłącznym elementem menu wielu sportowców.
Makrela
W opinii ekspertów jest najważniejszą rybą dla naszej formy zdrowotnej. Prawdziwe bogactwo witamin – A, D, E oraz tych z grupy B, wyjaśnia dietetyk z https://www.allecco.pl. Szeroka paleta witamin sprawia, że makrela pozytywnie wpłynie na stan naszej skóry opóźniając proces jej starzenia. Ponadto witaminy te wpływają pozytywnie na kondycję naszego wzroku oraz wzmocnienie układu kostnego. W makreli nie sposób nie odnotować występowania dużej ilości wartości mineralnych – zwłaszcza wapnia i fosforu, które to regulują ciśnienie krwi i wpływają korzystnie na układ krwionośny.
Sardynki
Sardynki to forma niepozornej przekąski, która jak się okazuje prezentuje wiele ważnych właściwości odżywczych. Niewielkie ryby działają pozytywnie na pracę układu krwionośnego z racji podwyższonego stopnia tłustości. Zawartość cennych kwasów omega 3 sprawia, że ryzyko związane z chorobami układu krwionośnego jest zminimalizowane. O wyjątkowości sardynek świadczy obecność unikalnego przeciwutleniacza – ubichinonu zwanego także koenzymem Q10, który to reguluje poziom cholesterolu.